Αγαπητή ομάδα καλημέρα!
Συγχαρητήρια σε όσους προσπάθησαν και δημιούργησαν τις υπέροχες κατασκευές με ανακυκλώσιμα υλικά που μπορείτε να τις δείτε εδώ:
Για να να δούμε τώρα τι θυμόμαστε από τα μαθηματικά μας....
Συγχαρητήρια σε όσους προσπάθησαν και δημιούργησαν τις υπέροχες κατασκευές με ανακυκλώσιμα υλικά που μπορείτε να τις δείτε εδώ:
Για να να δούμε τώρα τι θυμόμαστε από τα μαθηματικά μας....
Φτιάξε ένα δικό σου πρόβλημα, χρησιμοποιώντας μέχρι και 3 διψήφους αριθμούς (αριθμοί με 2 ψηφία) από το 0 έως και το 40. Για να να λυθεί το πρόβλημα θα πρέπει να χρειαστεί μια πρόσθεση και μια αφαίρεση.
- Γράψε το πρόβλημα στο blog(στα σχόλια), χωρίς να το λύσεις.
- Στείλε ΜΟΝΟ τη λύση του προβλήματος στο e mail: xristofiam@hotmail.com
- Εικονογράφισε το πρόβλημά σου με όποιον από τους παρακάτω τρόπους θες: Ζωγραφική, Κολλάζ, κατασκευή, πλαστελίνη. Τράβηξε φωτογραφία την εικονογράφησή σου και στείλε την και αυτή στο ίδιο e- mail.
- Λύσε τα προβλήματα που έγραψαν οι συμμαθητές σου το blog, γράφοντας τη λύση με οριζόντιες πράξεις, στο σημείο που γράφουμε τα σχόλια. Αν κάποιο πρόβλημα δε μπορεί να λυθεί, γράψε σχόλιο στο συμμαθητή που το έγραψε, ώστε να του εξηγήσεις τι πήγε στραβά.
Καλή Επιτυχία!
Ο Μάρκος Πήγε στο σούπερ μάρκετ. Αγόρασε 3 κιλά κρέας που κόστισαν 16 ευρώ και λαχανικά που κόστισαν 13 ευρώ. Έδωσε 40 ευρώ.
ΑπάντησηΔιαγραφήΠόσο κόστισαν τα ψώνια του;
Πόσα ρέστα θα πάρει;
Νοκόλας Β2
Γειά Νικόλα!
ΔιαγραφήΤα ψώνια του κόστισαν 16 + 13 = 29 ευρώ.
Θα πάρει ρέστα 40 - 29 = 11 ευρω.
ΜΑΡΙΛΙΑ Β1
Καλημέρα Νικόλα,
Διαγραφήτα ψώνια που έκανε ο Μάρκος κόστισαν 16 + 13 = 29 ευρώ.
Τα ρέστα που θα πάρει είναι 40 - 29 = 11 ευρώ.
Λάμπρος Β2
Γεια Νικόλα!η απάντηση είναι:
Διαγραφή1. Τα ψώνια κόστισαν 16+13=29 ευρώ
2. Τα ρέστα από τα ψώνια είναι:40-29=11.
Μαρία Β1
Τα ψώνια έκαναν 29€ και πηρε ρέρέσ 11€.
ΔιαγραφήΜυρτώ
Ρέστα
Διαγραφή16+13=29 ευρω κοστισαν τα ψωνια
Διαγραφή40-29=11ετρω ηταν τα ρεστα
Θοδωρης Β1
Γεια Νικόλα
Διαγραφή16+13=29
40-29=11
Δημήτρης
Τα ψώνια του Μάρκου κοστίζουν 16+13=29 και τα ρέστα του είναι 40-29=11 Παναγιώτης
ΔιαγραφήΓεια σου Νικόλα, είμαι η Εμμανουέλα! 16ευρώ το κρέας + 13ευρώ τα λαχανικά=29ευρώ.
Διαγραφή40ευρώ-29ευρώ=11ευρώ
Καλή Επιτυχία!!! Αγόρια και Κορίτσια
ΑπάντησηΔιαγραφήΜαρία Β1
Στο φούρνο το ψωμί κάνει 0,90 λεπτά και τα κουλούρια 0,50 λεπτά.
ΑπάντησηΔιαγραφήΟ Δημήτρης πήγε στο φούρνο και αγόρασε 4 κιλά ψωμί και 7 κουλούρια.
Ο Δημήτρης είχε στη τσέπη του 20 ευρώ. Πόσα ξόδεψε?
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Β-1
Γειά Δημήτρη , τί κάνεις ?
Διαγραφή0,90 * 4 = 3,60 ευρώ
0,50 * 7 = 3,50 ευρώ
Αρα ξόδεψε 3,60 + 3,50 = 7,10 ευρώ
Μαρίλια Β1
Δημήτρη στο φούρνο για να πάρεις ψωμί έδωσες: 0,90χ4 =3,6 Ευρώ
Διαγραφήγια να πάρεις τα 7 κουλούρια 0,50χ7=3,5 Ευρώ.
Συνολικά ξόδεψες:3,6+3.5=7,1 Ευρώ
Μαρία Β1
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΔΗΜΉΤΡΗ!!!
Διαγραφή4ΧΟ.9Ο=3,6Ο ευρώ Ψωμί
7ΧΟ,50=3,50 ευρώ κουλούρι
3,60+3,50=7,10 ευρώ Ξόδεψε
του έμειναν :20-7,10=12,90
Εμμανουέλα Β1 !!!
4*0,90=3,60€
Διαγραφή7*0,50=3,50€
3,60+3,50=7,10€
20-7,10=12,90€ τόσα είναι τα ρέστα
Παναγιώτης Β2
Η Ζωή αγόρασε τρείς γόμες που κάνουν 6 ευρώ, τέσσερα τετράδια που κάνουν 12 ευρώ και μία κασετίνα που κάνει 20 ευρώ. Έδωσε 40 ευρώ. Πόσο κάνουν όλα? Πόσα ρέστα θα πάρει?
ΑπάντησηΔιαγραφήκαλημέρα σε όλους! Μυρσίνη Β2!
Γεια σου Μυρσίνη!
Διαγραφή6+12+20=38
40-38=2
Νικολας Β2.
Καλησπέρα Μυρσίνη!!!
Διαγραφή6+12+20=38
40-38=2
Μαρία Β1
6+12+20=38ευρω κοστισαν ολα
Διαγραφή40-38= 2ευρω πηρε ρεστα
Θοδωρης Β1
Γεια Μυρσίνη
Διαγραφή6+12=18
18+20=38 κάνουν όλα 38 ευρώ
40-38=2 θα πάρει ρέστα 2 ευρώ
Δημητρης
Η μαμά μου αγόρασε 2 πακέτα σοκολατάκια.
ΑπάντησηΔιαγραφήΤο ένα πακέτο είχε 22 σοκολατάκια
και το άλλο 27 σοκολατάκια.Ηρθαν τα
ξαδερφάκια μου και φάγαμε 14 από τα 22
και 12 από τα 27 σοκολατάκια.
Πόσα σοκολατάκια έμειναν;
Μιχαέλα Β2
22-14=8
Διαγραφή27-12=15
Τα σοκολατάκια που εμειναν είναι 15+8=23
Μυρτώ
Καλησπέρα Μιχαέλα
Διαγραφή22-14=8
27-12=15
15+12=23
Μαρία Β1
Διαγραφή22-14=8
Διαγραφή27-12=15
8+15= 23 σοκολατάκια μείνανε
πότε θα μαζευτούμε να τα φάμε???
μου λείπετε παιδιά όλοι!!!
Μυρσίνη Β2
Γεια Μιχαέλα
Διαγραφή22-14=8
27-12=15
από το ένα κουτί έμειναν 8 και από το άλλο 15
Δημήτρης
Μια μέρα στην παραλία ζωγράφισα 6 πετρούλες
ΑπάντησηΔιαγραφήμέτα κάθησε και η μαμά μου και ζωγραφίσαμε
μαζί ακόμα 45 .
Δωρισα στις φίλες μου 43 πετρούλες στα
γενέθλια μου.Ποσες μου έμειναν;
Μιχαέλα Β2
45+6=51
Διαγραφή51-43=8
Μου έμειναν 8
Μυρτώ
45+6=51
Διαγραφή51-43=8
Μου έμειναν 8
Μαρία Β1
Καλημέρα παιδιά !!!!!
ΑπάντησηΔιαγραφήΗ Μαρίλια πήγε στη φρουταρία και αγόρασε 3 κιλά ντομάτες και6 κιλά πατάτες. Οι ντομάτες κόστιζαν 13 ευρώ και οι πατάτες 18 ευρώ. Η Μαρίλια κρατούσε μαζι της 38 ευρώ, Ποσα χρήματα της εμειναν ?
Μαρίλια Β1!!!
Γεια σου Μαρίλια!Μου έλειψες!
ΔιαγραφήΤης έμειναν 7€ γιατί:
Τα ψώνια που αγόρασε τις κόστισαν: 13+18=31€
Τα χρήματα που της έμειναν είναι : 38-7=31€
Δανάη Β1
18+13=31 Πλήρωσε
Διαγραφή38-31=7 ευρώ της έμειναν.
ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ Β1.ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΙΛΙΑ!!!!!!
18+13=31
Διαγραφή38-31=7
Μαρία Β1 .καλησπέρα Μαρίλια
Καλημέρα σε όλους.
ΑπάντησηΔιαγραφήΟ Δημήτρης έχει 50 ευρώ. Στο super market έδωσε 30 ευρώ, στον φούρνο 5 ευρώ και στο ζαχαροπλαστείο 10 ευρώ.
Πόσα χρήματα ξόδεψε συνολικά;
Πόσα ρέστα του έμειναν;
Λάμπρος Β2
Γεια σου Λάμπρο!
ΔιαγραφήΟ Δημήτρης ξόδεψε συνολικά: 30+10+5=45€
Τα ρέστα που του έμειναν είναι:5€ γιατί 50-45=5€
Δανάη Β1
Καλησπέρα Λάμπρο!!!
Διαγραφή30+10+5=45 ευρώ
50-45=05
Μαρία Β1
Για σου ξάδερφε!Ο Δημήτρης έδωσε συνολικά
Διαγραφή30+5+10=45 Ευρώ
Του περίσσεψαν 50-45=5 Ευρώ
Γιάννης Β2
Γεια Λάμπρο
Διαγραφή30+5=35
35+10=45 έδωσε 45 ευρώ και πήρε ρέστα
50-45=5
Δημητρης
Μια μέρα στην παραλία ζωγράφισα 6 πετρούλες
ΑπάντησηΔιαγραφήμετά κάθησε και η μαμά μου και ζωγραφίσαμε
μαζί ακόμα 45.Δωρισα 43 πετρούλες στα γενέθλια
μου.Πόσες μου έμειναν;
Μιχαέλα Β2
Γεια σου Μιχαέλα,
ΔιαγραφήΜαζί με την μαμά σου ζωγραφίσατε 6 + 45 = 51 πετρούλες. Αφού έδωσες 43 πετρούλες
σου έμειναν 51 - 43 = 8 πετρούλες.
Λάμπρος Β2
Καλησπέρα Μιχαέλα
Διαγραφή6+45=51
51-43=08
Μαρία Β1
ΓΕΙΑ Μιχαελα
Διαγραφή45+6=51
51-8=8
Γεια σου Μιχαέλα !!!
Διαγραφή6+45=51 πετρούλες ζωγράφισαν
51-43=8 πετρούλες της 'εμειναν
ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ Β1
Η Μαρία και ο Νικόλας έχουν γενέθλια.Η Μαρία έφτιαξε στο σπίτι της 18 τρουφάκια.Ο Νικόλας έφτιαξε στο σπίτι του 22 τρουφάκια.Την επόμενη ημέρα τα παιδιά κέρασαν το Β1 που έχει 15 μαθητές.
ΑπάντησηΔιαγραφή1. Πόσα συνολικά τρουφάκια έφτιαξαν η Μαρία και ο
Νικόλας;
2. Πόσα τρουφάκια περισσεύουν για τους μαθητές του Β2;
Μαρία Β1
Γεια σου Μαρία!τα δύο παιδιά έφτιαξαν μαζί 18+22=40 τρουφάκια.Αφού έφαγαν και οι 15 μαθητές του Β1 περίσσεψαν 40-15=25 τρουφάκια για εμάς στο Β2. Ευχαριστούμε πολύ παιδιά!!
Διαγραφήχρόνια πολλά!(Εγώ θα φάω 2!)
Γιάννης Β2
ΔιαγραφήΓεια σου Μαρία !!!
Διαγραφή22+18=40 Τρουφάκια
40-15=25 Τρουφάκια έμειναν
και εμένα κράτα 2 τρουφακια!!!
ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ Β1
Η μαμά μου αγόρασε ένα πακέτο καραμέλες και ένα πακέτο τσίχλες από το περίπτερο του κυρίου Αντώνη.
ΑπάντησηΔιαγραφήΤο πακέτο με τις καραμέλες είχε μέσα 33 καραμέλες και το πακέτο με τις τσίχλες είχε 22 τσίχλες.
Σήμερα έφαγα με τους γονείς μου 20 καραμέλες και αγόρασα ακόμα 38 τσίχλες.
Πόσες καραμέλες και πόσες τσίχλες έχω τώρα;
Καλή επιτυχία!
Δανάη Β1
Γεια σου Δανάη!!
Διαγραφή33-20=13 Άρα μου έμειναν 13 καραμέλες.
38+22=60. Άρα έχω 60 τσίχλες.
Όπότε συνολικά έχω 73 καραμέλες και τσίχλες.
13+60=73
ΚωνσταντίνοςΒ1
Γεια σου Δανάη μου , τι κάνεις και εμένα μου λείπεις πολύ!
Διαγραφήτώρα έχεις 33-20=13 καραμελές και 22+38=60 τσιχλες.
ΜΑΡΙΛΙΑ Β1!!!!!
Καλησπέρα Δανάη!!!
Διαγραφή33-22=55
55-20=35
55+35=90
Μαρία Β1
Γεια σου Δανάη !!!
Διαγραφή33-2Ο=13 καραμέλες
22+38=6Ο τσίχλες
6Ο+13=73 τσίχλες και καραμέλες
Μην ξεχάσεις να μας κεράσεις όλους !!!!!!
ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ Β1
Η Μαρία είχε 35 ευρώ και πήγε στο μπακάλικο και αγόρασε
ΑπάντησηΔιαγραφή5 κιλά καρπούζι που έκανε 5 ευρώ και 6 κιλά μπανάνες που
έκαναν 12 ευρώ.
1.Πόσο κόστισαν τα ψώνια της;
2.Πόσα ρέστα θα πάρει;
3.Θα την φτάσουν τα χρήματα για να πάρει 2 παγωτά των 3 ευρώ.
ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ Β1
12+5=17
Διαγραφή35-17=18
της μενουν 18 ευρω για να αγορασει παγωτα αξιας 6 ευρω
18-6=12
Κωνσταντινος Β1
Τι κάνεις εμμανουέλα μου!
ΔιαγραφήΤΑ ψώνια της μαρίας κόστισαν 5+12=17 ευρώ.
Θα πάρει ρέστα 35-17=18 ευρώ.
Τα παγωτά κόστισαν 2*3 = 6ευρώ. Άρα την φτάνουν και της μένουν και 18-6=12 ευρώ ρέστα.
ΜΑΡΙΛΙΑ Β1!!!!!
Καλησπέρα στην ομάδα! Τι κάνετε;
Διαγραφή1) Τα ψώνια της κόστισαν 12+5=17
2) 35-17=18 Θα πάρει 18€ ρέστα.
3) 18-6=12 Ναι, θα την φτάσουν!!
Καλή όρεξη Μαρία χαχα ��
Μαρία Β1
Στα γενέθλια μου, οι φίλες μου μου έκαναν δώρο 2 βιβλία. Θέλησα να επιστρέψω το ένα μίας και το είχα ήδη στη βιβλιοθήκη μου. Πήγα στο βιβλιοπωλείο και με ενημέρωσαν ότι το κόστος των 2 βιβλίων ήταν 20 ευρώ το ένα. Το νέο βιβλίο που ήθελα να αγοράσω κόστισε 15 ευρώ. Πόσο κόστισαν τα 2 βιβλία που μου αγόρασαν οι φίλες μου; Πόσα λεφτά μου επέστρεψαν από το βιβλιοπωλείο αφού αγόρασα ένα νέο βιβλίο;
ΑπάντησηΔιαγραφήΙωάννα (Β2), 26/03/20
Τα δύο βιβλία κόστισαν 20+20=40 Ευρώ
ΔιαγραφήΤα ρέστα που πήρα αφού επέστρεψα το ένα βιβλίο είναι: 20-15=5 Ευρώ
Γιάννης Β2
- 20+20=40 Τα δύο βιβλία κόστισαν 40€.
Διαγραφή- 20-15=5 Πήρα ρέστα 5€.
Καλή συνέχεια Ιωάννα!
Η κοκκινοσκουφίτσα πήρε το καλαθάκι της και πήγε στο μπακάλικο να ψωνίσει για τη γιαγιά της που μένει σπίτι λόγω του κορωνοϊού. Μαζί της κρατούσε 40 ευρώ. Αγόρασε 9 μάσκες που έκαναν 2 ευρώ η κάθε μια και ένα πακέτο γάντια που έκανε 5 ευρώ. Πόσα χρήματα της έμειναν;
ΑπάντησηΔιαγραφήΌταν η κοκκινοσκουφίτσα έφτασε, αφού έπλυνε τα χέρια της και ευχαρίστησε απο απόσταση τη γιαγιά της ,άφησε τα πράγματα και η γιαγιά, της έδωσε μποναμά 20 ευρώ. Πόσα λεφτά έχει τώρα η κοκκινοσκουφίτσα;
Ξέχασα μα βάλω το όνομά μου. Κωνσταντίνος Β1
Διαγραφή9Χ2=18 ευρώ οι μάσκες
Διαγραφή18+5=23 ευρώ μάσκες και γάντια
4Ο-23=17 ευρώ της έμειναν
17+2Ο=37 ευρώ έχει τώρα η κοκκινοσκουφίτσα
ΠΟΛΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΟΥ!!!!!!
Εμμανουέλα Β1 !!!!
Πολύ έξυπνο το πρόβλημα σου Κωνσταντίνε!
Διαγραφή9χ2=18 Ευρώ κόστισαν οι μάσκες
18+5=23 Πλήρωσε για τα γάντια και τις μάσκες
40-23=17 Τα ρέστα
17 + 20 = 37 Να βάλει στον κουμπαρά¨η Κοκκινοσκουφίτσα
Γιάννης Β2
Γειά σου Κωσταντίνε!!
ΔιαγραφήΟι μάσκες κάνανε 2*9=18 ευρώ.
Τα γάντια και οι μάσκες κόστισαν 18+5=23 ευρώ.
Πλήρωσε 40-23=17 ευρώ
Άρα μάζεψε 17 + 20 =37 ευρώ.
ΜΑΡΙΛΙΑ Β1!!!!!
-9x2=18 οι μάσκες
Διαγραφή18+5=23 Όλα τα ψώνια κόστισαν 23€.
40-23=17 Της έμειναν 17€.
- 20+17=37 Η τυχερούλα κοκκινοσκουφίτσα έχει τώρα 27€
Μαρία Β1
Πέρυσι το καλοκαίρι,τρία αδέρφια,ο Γιώργος,η Ελένη και η Ουρανία, που είχαν πάει διακοπές στο χωρίο,λαχτάρισαν να φάνε κεράσια!Ανέβηκαν λοιπόν και οι τρεις στη κερασιά του παππού.Ο Γιώργος έφαγε 18 κεράσια!(κόντεψε να σκάσει)Η Ελένη έφαγε 5 λιγότερα από το Γιώργο και η Ουρανία 4 λιγότερα από την Ελένη.
ΑπάντησηΔιαγραφή1.Πόσα κεράσια έφαγε το κάθε κορίτσι?
2.Πόσα κεράσια έφαγαν και τα τρία παιδιά μαζί?
Γιάννης Β2
18-5=13 εφαγε η Ελένη
Διαγραφή13-4=9 εφαγε η Ουρανία
40 εφαγαν όλα τα παιδιά μαζί.
Μυρτω
Γειά σου Γιαννη!!
Γεια σου Μυρτώ!
ΔιαγραφήΓιάννης Β2
Γειά σου Γιάννη
Διαγραφή1) 18-5 =13 έφαγε η Ελένη
13-4=9 έφαγε η Ουράνια
2) 18+13+9=40 κεράσια έφαγαν όλα τα παιδιά μαζί
Μαρία Β1
Πήγα με την μαμά μου να αγοράσω μια τούρτα για τα γενέθλια μου.Στην βιτρίνα είχε δυο τούρτες που μου άρεσαν.Η μια κόστιζε 18 ευρώ και η άλλη 22 ευρώ,πήρα την τούρτα που κόστιζε 18 ευρώ κι ένα κεράκι που κόστιζε 2 ευρώ. Πόσο κόστισε η τούρτα με το κεράκι και πόσα ρέστα πήρε;
ΑπάντησηΔιαγραφήΜανώλης Β1
Καλημέρα Μανώλη!!!
ΔιαγραφήΗ τούρτα με το κεράκι κοστίζει 20 ευρώ.
Από πόσα ευρώ θα πάρει ρέστα;
Μιχαέλα Β2
Γεια σου Μανώλη!!!
Διαγραφή18+2=2Ο
Η τούρτα με το κεράκι κοστίζει 2Ο ευρώ.
Πόσα ευρώ έδωσε η μαμά σου;θα πάρει ρέστα;
ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ Β1!!!
ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ Β1.
Γεια σου Εμμανουέλα και Μιχαέλα.Έχετε δίκιο...ξέχασα να γράψω οτι η μαμά μου έδωσε 40 ευρώ για την τούρτα με το κεράκι.
ΔιαγραφήΜΑΝΩΛΗΣ Β1
ΔιαγραφήΤότε Μανώλη πήρε ρέστα 20 ευρώ
Διαγραφήαπό τα 40 ευρώ.
Μιχαέλα Β2
Γειά χαρά Μανώλη
Διαγραφή- 18+2=20 Η τούρτα και το κεράκι κόστισαν 20€
- 40-20=20 Πήρε 20€ ρέστα.
Μαρία Β1
Ο Γιάννης πήγε στον φούρνο και αγόρασε ένα ψωμι που εκανε 1 ευρώ και 20 λεπτά και ένα κουλούρι 50 λεπτά.Εδωσα 5 ευρώ πόσα ρέστα πήρα;
ΑπάντησηΔιαγραφήΜυρτώ
Τα ψώνια έκαναν:1,20 +0,50=1,70
ΔιαγραφήΠήρες ρέστα 5-1.70=3,30
Γιάννης Β2
Ο Γιωργος πηγε στο σουπερ μαρκετ κ αγορασε 2 σοκοφρετες που εκαναν 2ευρω κ 25λεπτα κ 4 καραμέλες που εκαναν 1ευρω κ 10λεπτα. Ο Γιωργος εδωσε 4 ευρω. Ποσο εκαναν αυτα που αγορασε κ ποσα ρεστα πηρε?
ΑπάντησηΔιαγραφήΘοδωρης Β1
Γεια Θοδωρή
Διαγραφή2,25+1,10=3,35
4-3,35=0,65
πήρε ρέστα 0,65
Γεια σου φίλε μου Θοδωρή. Εύχομαι να περάσει όλο αυτό κ να ξαναβρεθούμε.
Διαγραφή2,25+1,10=3,35 έκαναν αυτά που αγόρασε ο Γιώργος
4-3,35=0,65 πήρε ρέστα
Κωνσταντίνος Β1
Γειά σου Θοδωρή!
Διαγραφή-2,25+ 1,10=3,35 κόστισαν αυτά που αγόρασε
- Ανυπομονώ να ανοίξει το σχολείο για να μου το μάθει η κυρία Χριστοφία!
Μαρία Β1
Τα ψώνια έκαναν:
ΑπάντησηΔιαγραφή2,25+1,10=3,35
4-3,35=0,65
Πήρε 65 λεπτά ρέστα.
Μιχαέλα Β2
Αγόρασα 1σοκολατα που έκανε 1,20€, 1τσουρεκι που έκανε 2,30 και 1 χυμό που έκανε 1,50€ και η μαμά μου αγόρασε 2 κιλά κρέας που έκανε 15€.στο ταμείο δώσαμε 50€. πόσα ρέστα πήραμε;;
ΑπάντησηΔιαγραφήΠαναγιώτης Β2
1,20+2,30+1,50+15=20€
ΑπάντησηΔιαγραφή50-20=30€
Πήρε ρέστα 30€
Μυρτώ
Η Βασιλική έχει στην τσέπη της 20€.
ΑπάντησηΔιαγραφήΠήγε στο σούπερ μάρκετ και αγόρασε:
1 βαζάκι μέλι που κόστιζε 3€
2 μπουκάλια γαλα που κόστιζε το ένα 1,20 και
1 κιλό μήλα που κόστιζε 2,40 το κιλό.
Πόσα χρήματα κοστίζουν όλα μαζί;
Πόσα ρέστα της γύρισαν;
Κατερίνα Σ.
3+1.20+1.20+2.40=7.80 τα ψώνια κόστισαν 7.80
Διαγραφή20-7.80=12.20 πήρε ρέστα
γεια Κατερίνα
Δημήτρης Β-1.
καλημέρα σε όλους!
ΑπάντησηΔιαγραφήτο γάλα κοστίζει 1,20+1,20=2,40 ευρώ
όλα μαζί κοστίζουν 2,40+3+2,40= 7,80 ευρώ
τα ρέστα που θα πάρει είναι 20-7,80 = 12,20 ευρώ
Μυρσίνη
ΚΥΡΙΑ ΧΡΙΣΤΟΦΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΤΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ???????
ΑπάντησηΔιαγραφήΔΑΝΑΗ Β1
κυρια ξερετε πως μπαινουμε στα σχολια της μελετης????
ΑπάντησηΔιαγραφή